Tradicionalna povorka, v kateri je po navedbah organizatorjev sodelovalo 3500 ljudi, je sklenila večdnevno festivalsko dogajanje. Minila je v znamenju pozivov k solidarnosti in skupnemu boju za človekovo dostojanstvo povsod po svetu.
Udeležila se je je tudi predsednica države Nataša Pirc Musar in zbrane nagovorila. Njene besede so marsikaterega udeleženca dogodka ganile, saj je izrazila podporo vsem slovenskim lezbijkam, gejem, biseksualnim in transspolnim osebam, česar marsikateri državnik do zdaj nikoli ni izrazil, celo nasprotno - je javno pokazal, da "drugačnih" ne odobrava.
Pirc Musar je na paradi dejala, da gre za dogodek, ki je »protest z jasnim sporočilom, da je vsak človek, ne glede na svojo spolno usmerjenost, spolno identiteto ali spolni izraz, vreden spoštovanja, ljubezni in enake obravnave. Je glasen odziv na diskriminacijo, nasilje in predsodke, s katerimi se LGBTIQ+ skupnost žal še vedno sooča.«
Dostopna
V svojem govoru pa je poudarila tudi, kako pomembno sporočilo oddajajo taka zasedanja: »Ko ljudje stopijo na ulice s ponosom in samozavestjo, kažejo ostalim, da je sprejemanje ključnega pomena in da je ljubezen tisto gibalo, ki nas bogati in dela boljše, dobre, plemenite. Ljubezen nima nalepk, nima razlag. Je, kar je, čista in preprosta. Ljubezen je voda življenja. Danes tako stojim tu, da vsem dobrim ljudem izrazim svojo podporo in solidarnost. Ne smemo se bati stati ob boku tistih, ki se borijo za svoje pravice. Skupaj gradimo mostove, ki premagujejo razlike in povezujejo srca,« je še dejala in marsikomu orosila oko. Z udeleženci parade se je kasneje tudi družila, se z njimi pogovarjala, jim segla v roke, še posebej rada pa se je z njimi fotografirala.
Parade se drugi predstavniki politike niso udeležili. Na dogodek sta prišla samo dva ministra - minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki je prvi slovenski minister, ki ne skriva svoje istospolne usmerjenosti.
Komentarji