Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.
Lučka Kajfež Bogataj je potrdila, da se »v zadnjih merilnih obdobjih globalna temperatura res dviga do tistih mej, ki jih ni dosegala v zadnjih, ocenjujejo celo več 1000 letih.« Poudarila je, da so na delu podnebne spremembe, a da ima razglašanje najtoplejših dni bolj simbolično vrednost. Za nami je sicer prva tretjina poletja, ki je resnično »vsaj v Evropi izrazito pretopla,« »polna raznih malih ekstremov« in »drugih nevšečnosti, ki spremljajo tako visoke temperature.«
Glede pomislekov, ali se morda stvari ne odvijajo že hitreje od napovedi izpred nekaj let, hitreje od tega, kar so pričakovali strokovnjaki, je Kajfež Bogataj dejala, da tempo podnebnih sprememb resnično »nekako prehiteva napovedi oziroma bolje rečeno, odvijajo se tisti scenariji, ki so bolj slabi, ker seveda človeštvo kaj dosti ne ukrepa proti vzrokom podnebnih sprememb.« Trenutna situacija je po njenem mnenju specifična tudi zato, ker del teh visokih temperatur prispeva tudi narava sama. »Pojavil se je ta El Nino, to pomeni čisto naravni proces, ko se voda v Pacifiku zelo ogreje in seveda, Pacifik je velik ocean in to tudi prispeva k zvišanju temperature.« Po mnenju Kajfež Bogataj imamo tako ta trenutek »delovanje človeka še v kombinaciji, ki jo ojačuje narava sama.«
Pa Slovenija, nujne bodo določene prilagoditve? Podnebne spremembe so že pri nas in bodo tukaj tudi ostale, je poudarila. »Slovenija se celo ogreva hitreje kot je recimo evropsko povprečje glede na našo lego, kar seveda zahteva prilagajanje prav v vseh gospodarskih sektorjih,« je za Svet24TV pojasnila klimatologinja, ki je dodala, da imamo celo vrsto negativnih učinkov, ki prizadenejo tako turizem kot kmetijstvo in slovenske gozdove. Na udaru so tudi velika mesta, saj se vročina v mestu ob vročinskih valovih stopnjuje tudi zaradi gradnje in materialov. Obenem so nekatera naša mesta premalo zelena. Tukaj je še »zdravstveni vidik, vročina seveda tudi škoduje starejšim, bolnikom, pa tudi kakšne nove bolezni se bodo sčasoma pojavile.« Tako po njenih besedah ni pomembno samo blaženje podnebnih sprememb oziroma zmanjševanje emisij, temveč tudi »prilagajanje na to, kar je tukaj in je neizbežno.«
Komentarji