Igor Velov, nekdanji direktor Agencije za varnost prometa in na lanskih volitvah tudi kandidat za kranjskega župana, je poleg Blaža Jasniča in Roka Cvetkova med lastniki zemljišča pod Jadransko cesto tik nad zaščitenim slanim travnikom Sv. Nikolaj. Že od leta 2018 razburjajo del ankaranske občinske politike in javnosti, ki se strinja s prostorsko politiko župana Gregorja Strmčnika in prepovedjo novih pozidav pod Jadransko cesto. Najprej zato, ker niso poslušali ankaranskega nasveta, naj niti ne pomislijo na gradnjo na območju, ki ga je občina želela spremeniti v zelene površine in to oktobra 2020 z občinskim prostorskim načrtom tudi naredila. Zato, ker so pripeljali in postavili mobilne hišice. In zato, ker so na Upravno enoto Koper vložili zahtevo za gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo obstoječih stavb, ga dobili in hišice tudi postavili. In vendar je ministrstvo ugotovilo, da je Igor Velov prestopil meje rekonstrukcije in naredil kar novogradnjo.

Ne rekonstrukcija, ampak kar novogradnja

Ankaranska občina je zahtevala odpravo gradbenega dovoljenja, ker Upravna enota Koper ni upoštevala, da se občina kot lastnik sosednje parcele, torej mnenjedajalec, z gradnjo ne strinja in da je gradbeno dovoljenje izdano brez mnenja pristojnega organa s področja varstva narave. Parcela Igorja Velova sega tudi na območje obrežnega močvirja pri Sv. Nikolaju – zaščitene naravne vrednote državnega pomena, ki sodi pod Naturo 2000. Poleg vsega pa je Upravna enota Koper pri izdaji gradbenega dovoljenja upoštevala prostorske načrte koprske občine, ne pa ankaranskih.

ankaran2
Alenka Penjak
Spomladi leta 2019 je bilo območje videti tako: prej zaraščeno površino so trije lastniki očistili in namestili mobilne hišice. Tista od Igorja Velova je v levem kotu

Ministrstvo za naravne vire in prostor je najprej ugotovilo, da ankaranska občina pri izdaji gradbenega dovoljenja ni bila stranka v postopku. Občina je resda zahtevala vstop v postopek kot stranski udeleženec, kar je upravna enota zavrnila s sklepom, zoper ta sklep pa se občina ni pritožila in je odločitev postala pravnomočna. Zgodila pa se je kršitev materialnega prava, kar je ministrstvo prepoznalo in si kot nadzorstveni organ vzelo čas ter poglobilo v zadevo pravnomočnega gradbenega dovoljenja, ki ga je dobil Igor Velov.

Napake Upravne enote Koper

V odločbi o razveljavljenem gradbenem dovoljenju ministrstvo za naravne vire in prostor (prej znano kot ministrstvo za okolje in prostor) ugotavlja, da je Upravna enota Koper kršila materialno pravo in napačno uporabila določbe gradbenega zakona. Velovu je dovolila rekonstrukcijo stavbe, ki pa je dejansko ni več bilo. Ministrstvo pri tem opozarja na sodbo Upravnega sodišča iz leta 2018: če objekta ni več, rekonstrukcija ni več mogoča. Igorju Velovu bi Upravna enota Koper lahko dovolila kvečjemu tako imenovano »rekonstrukcijo pasovnih temeljev, kar je edino ostalo od nekdanjega objekta,« piše ministrstvo oziroma bi morala »gradnjo počitniškega objekta obravnavati kot novogradnjo«. Ko je Velov oddal vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja, počitniški objekt ni več obstajal in rekonstrukcija ni bila več mogoča. Kar je nastalo, je novogradnja.

ankaran1
Tomaž Primožič/FPA
Novogradnja Igorja Velova pod Jadransko cesto v Ankaranu, za katero je ministrstvo za naravne vire in prostor ugotovilo, da je črna gradnja in je gradbeno dovoljenje Upravne enote Koper razveljavilo.

Čakajoč na odgovore glede Cvetkova in Jasniča

Če je Upravna enota Koper v primeru Igorja Velova preveč ohlapno interpretirala pomen rekonstrukcije in je to ministrstvo ugotovilo ter gradbeno dovoljenje razveljavilo, je naslednje vprašanje, ali bodo zaposleni ministrstva za naravne vire in prostor ugotovili kršitve materialnega prava tudi na sosednjih objektih v lasti Roka Cvetkova in Blaža Jasniča. V ankaranski občini so nam pojasnili, da še čakajo na odgovor, ali je bil uspešen tudi njihov predlog o razveljavitvi gradbenega dovoljenja za Cvetkova in Jasniča.

ankaran4
mtv
Dotične hiše stojijo tik nad zaščitenim slanim travnikom Sv. Nikolaj.

Pojasnimo, da občina v svojih pritožbah sprva ni bila uspešna. Predlog o razveljavitvi vseh treh gradbenih dovoljenj je najprej zavrnila Upravna enota Koper, zatem pa tudi takratno ministrstvo za okolje, saj je ugotovilo, da občina nima pravico do pritožbe. Nakar je občina Ankaran znova pozvala ministrstvo, naj o vseh treh gradbenih dovoljenjih presoja iz drugega zornega kota, in sicer po nadzorstveni pravici, s katero nadrejeni organ ugotavlja, ali so podrejeni, v tem primeru upravna enota, storili napako v postopku in napačno interpretirali materialno pravo. »Naš poziv je padel na plodna tla,« dodaja Iztok Mermolja, direktor ankaranske občinske uprave. Občina medtem čaka na ostale odločitve ministrstva za naravne vire in prostor.