"Težišče dogajanja bo lahko v porečjih reke Reke, Ljubljanice, preko Polhograjskimi Dolomitov v Škofjeloško hribovje in potem na Gorenjsko, levi pritoki leve Save od Jesenic, preko Tržiške Bistrice in Kamniške Bistrice proti Savinji ... v vseh teh dolinah lahko pričakujemo hudourniške izbruhe," svari Polajnar in dodaja bistven element, neznanko, zaradi katere je težko reči, kako bodo stvari potekale: "Zaradi spremenjenih odtočnih razmer v prizadetih porečjih ne vemo natačno, kako se bo voda raztekala, zato bo tam potrebna največja previdnost."

škofja loka, poplave
STA
Podivjana Sora v Škofji Loki.

Jutrišnji dež bo padel na že namočeno podlago, zato na teh ranljivih območjih, kot so Savinjska in Mežiška dolina "ne vemo natančno, kako bo ta količina padavin odtekla."

"Soočamo se z določenimi neznankami," je bil kar dramatičen Polajnar. "Poplave v začetku avgusta so precej spremenile pokrajino, spremenile so rečne struge in njihova zaledja. Ne vemo natančno, kako bo voda odtekala na teh delih porečij in to nas najbolj skrbi," je bil odkrit Polajnar. "Ta trenutek ne znamo oceniti, na kakšen način bo voda odtekala. Predstavljamo pa si, da če struge niso več takšne kot prej, če so prisotna plazišča, veliki nanosi plavin, da lahko pride do sestavljenih dogodkov," razloži Polajnar. To pomeni, da "padavine povzročijo drsenje zemljin, odnašanje plavin v rečno struge in temu primerno so lahko poplave ob takšnih vodotokih nepredvidljive."

Zaenkrat po njegovih besedah kaže, da bodo večje reke, kot sta Sava in Savinja, tudi v spodnjem toku ostale v svojih strugah. V torek naj bi narasli tudi Drava in Mura, a se bosta po trenutnih ocenah razlivali na običajnih poplavnih območjih.

Prebivalci naj spremljajo radarsko sliko padavin

Rok Penec z direkcije za vode je zagotovil, da pozorno spremljajo dogajanje. "Glede na napovedi bo v večji meri vzpostavljeno dežurstvo nad tistimi hudourniškimi pritoki, ki bi lahko povzročali težave, in tudi vsa mehanizacija bo v primeru nenadnega povišanja vodostaja usmerjena na ta območja," je dejal po poročanju STA.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je ponovno pozval prebivalce, še posebej na ranljivih območjih, da spremljajo dogajanje, predvsem radarsko sliko padavin, in se pravočasno umaknejo pred morebitno nevarnostjo. "To je v tem trenutku skoraj edini ukrep, ki ga lahko naredimo pri tem tipu poplav, torej hudourniških poplav," je dejal. Dodal je še, da je priporočljiva previdnost tudi na ostalih območjih.