Shod, ki se je na Trgu republike ob 17. uri začel z minuto molka in na katerem se je zbralo več sto ljudi, je po prvih informacijah potekal mirno. Kot so poudarili v gibanju za pravice Palestincev, s shodom ne opravičujejo dejanj Hamasa, ki so tudi po njihovem mnenju neopravičljiva, temveč si želijo, da se spopadi prenehajo in da Gaza prejme humanitarno pomoč. Kot je za TV Slovenija navedla Barbara Vodopivec iz Gibanja za pravice Palestincev, se niso zbrali, da bi »na kakršen koli način opravičevali ali podprli grozljiv napad na Izrael. Mi vemo, da je vsaka žrtev žrtev preveč.« So pa shod pripravili zato, ker »vidimo, da so za politični svet palestinske žrtve nepomembne in da je mednarodna skupnost ob napadih na Izrael temu ponudila neomajno podporo, medtem ko ob kolektivnih kaznovanjih palestinskega prebivalstva, ki traja že desetletja, molči.«
Prisotni na shodu so politike pozvali, naj se aktivno zavzamejo za zaščito palestinskega prebivalstva in dostop do nujne humanitarne pomoči v Gazi, pri čemer so poudarili, da je treba »ustaviti genocid in končati apartheid.« Kot so namreč že pred shodom napovedali v gibanju, bodo »jasno in glasno izrazili svoje nestrinjanje s stopnjevanjem nasilja in novimi žrtvami. Namen je, da izrazimo solidarnost s Palestino in da se jasno in glasno zoperstavimo genocidu, ki ga Izrael izvaja s podporo ZDA in ostalih zahodnih držav. Da dosežemo ta namen je pomembno, da se na shodu vzdržimo verbalnega in fizičnega nasilja, ter ne smetimo in ne uničujemo.«
Na shodu so bili kritični do mednarodnega odziva, ki je v konfliktu večinsko nemudoma podprl Izrael. »Glas nas, ki smo tu danes, je majhen v primerjavi z grozotami, ki smo jim trenutno priča, a nujno je, da smo tukaj, nujno, da izkažemo svojo podporo Palestincem in Palestinkam, vsem, ki so trenutno pred grožnjo genocida, vsem, ki desetletja trpijo pod izraelsko represijo in vsem, ki so morali ped njo pobegniti in so danes tu z nami,« je na po poročanju STA na shodu dejala predstavnica organizatorjev, ki je pozvala vlado, naj naredi vse, kar je v njeni moči, da ustavi nasilje. Ob tem je poudarila, da »tvitanje izjav obžalovanja ni dovolj.«
Spregovorilo je tudi več Palestincev, tako iz Slovenije kot iz Izraela in Zahodnega brega, pri slednjih so organizatorji prebrali njihove izjave. Med govori se je slišalo več pozivov k podpori palestinskega naroda in da naj Slovenija prizna državo Palestino, še poroča STA. Na Policijski upravi Ljubljana so ob koncu shoda pojasnili, da je bil dogodek prijavljen in da zaenkrat niso zaznali nobenih kršitev javnega reda in miru.
Komentarji