Konec septembra so poleg helikopterja in zdravnika nujne medicinske pomoči (NMP) na pomoč neodzivni planinki odhiteli tudi gorski reševalci GRS Tržič, ki so dogajanje povzeli na Facebook strani Gorska Reševalna Zveza Slovenije. Kot so poudarili, je bilo ključno, da je na kraju dogodka bil med prvimi tudi zdravnik.
Da so prispeli do ponesrečenke, so se morali podali približno 300 metrov navkreber
Spet se je pokazalo, kako pomembno je sodelovanje vseh potrebnih ekip s skupnim ciljem – rešiti življenje. Glede na prvo informacijo, da je planinko pičila osa in ima hudo reakcijo, so na kraj napotili vozilo NMP z zdravnikom. Obolela oseba naj bi se nahajala na gozdni cesti v Dolžanki nad Jelendolom. Po prihodu na kraj je ekipa ugotovila, da se je nesreča zgodila višje v gozdu in bo zato nujno potreben transport z nosili. Nemudoma so zahtevali posredovanje GRS Tržič. Ob njihovi aktivaciji pa so takoj vključili tudi helikopter, so dogajanje opisali na straneh GRSZ.
Zaradi okoliščine, da je bilo najprej klicano vozilo NMP in kasneje še GRS, je bilo stanje planinke kar najhitreje ustrezno obravnavano.
Planinka, ki jo je pičila osa, je bila močno prizadeta
Doživela je anafilaktični šok. Obolelo je sicer spremljal moški s psom, tudi onadva sta bila popikana. Poškodovana kljub zdravnikovemu posredovanju z urgentnimi zdravili vsaj deset minut ni bila odzivna. Kasneje se je njeno stanje izboljšalo, aplicirana zdravila so pričela delovati. Sledil je razmeroma hiter transport po gozdu do ceste, kjer je možno “vitlanje”.
Helikopter je najprej dvignil zdravnika, nato še ponesrečenko z reševalcem letalcem. Ostali so se umaknili, pospravili opremo in se vrnili v bazo.
Pohodniki slabo pripravljeni
Ob velikem porastu posredovanj gorskih reševalcev v zadnjih letih so se spremenili in razširili tudi vzroki za posredovanje. V hribe zahaja vse več skupin, posameznikov, športnikov in drugih, ki so pogosto slabo pripravljeni in opremljeni, so po dogodku opozorili reševalci.
»Za vse obiskovalce gora je pomembno, da se zavedajo vseh pasti in nevarnosti, ki nas lahko ogrožajo v gorah. Zato je tudi osji pik lahko nevaren za vsakogar, še posebej pa za tiste, ki so na takšne pike alergični. Tudi v našem primeru bi se nedolžen obisk sredogorja lahko končal tragično. Tokrat je bil za obolelo osebo “vrstni red” aktiviranja služb ugoden,« so dodali.
Komentarji