Golob je komentiral dogajanje na torkovih sejah izvršnega odbora in sveta stranke Gibanje Svoboda. Kot je znano, je po seji sveta stranke med drugim naznanil izključitev poslanke Mojco Šetinc Pašek in Roberta Pavšiča, nekdanjega poslanca prav tako nekdanje stranke LMŠ, ki je trenutno zaposlen v kabinetu predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Poleg izključitve dveh članov Gibanja Svoboda je Golob naznanil tudi, da je čas, da se položijo računi, se preveri uresničevanje koalicijskih zavez in opravi razpravo o rekonstrukciji vlade. Nakazal je, da je v igri celo krčenje števila ministrstev.

Kar zadeva izključitev Šetinc Paškove in Pavšiča, je Golob včeraj za Odmeve znova poudaril, da so bili vsi sklepi sprejeti soglasno, »niti eden ni bil proti izključitvi.« »Informacije v medijih, ki jih predstavljajo užaloščeni posamezniki, ne nujno ustrezajo resnici,« je dejal glede odziva Šetinc Paškove ter dodal, da tako drastičnega ukrepa, kot je izključitev, ne bi sprejeli, če ne bi bilo »jasno, da oba v stranko vnašata razkol, iz stranke nosita ne samo prave, ampak tudi lažne informacije in jih plasirata tudi v medije in da je njuno delovanje v resnici škodljivo, tudi za državo.« Golob je še enkrat več poudaril tudi, da na torkovih sejah izvršnega odbora in sveta stranke »sploh ni bilo govora« o potencialnem odstopu Klakočar Zupančičeve z mesta predsednice državnega zbora.

Rekonstrukcija vlade?

Kako Golob komentira morebitno krčenje števila ministrstev, potem, ko jih je vlada po referendumu razširila? Ta Golobova torkova opazka je namreč nekoliko vznemirila tudi koalicijske partnerice. Se bo Golob v državni zbor celo odpravil po zaupnico? »Ne vem, od kod vam te informacije. Niti niso razmere napete, še manj je govora o kakršni koli zaupnici,« je poudaril, pri čemer je dodal, da pa so se od lanskega decembra, ko se je vlada razširila, do danes vmes zgodile poplave. »In pri poplavah je treba najprej tudi varčevati,« je dejal in v isti sapi pripomnil, da je tako možno, da bodo z 20 ministrstev prešli »na 12 ali celo manj,« kar tudi pomeni varčevanje. »Ampak bolj pomembno. Videli smo pri odzivu na poplave, kako pomembno je, da ministrstva dihajo kot eno. V primeru enega ministrstva, ki je upravljalo s cestno infrastrukturo, in drugega, ki je upravljalo s posegi v vodotoke, dokler sta bila ministra dva, stvari niso stekle. Občine niso dobivale denarja. Ko smo dali to pod eno vodstvo, v tem primeru Alenko Bratušek, od takrat naprej so stvari, ki so v poplavnem odzivu prej izgledale nemogoče, postale realnost. Od takrat naprej je sodelovanje z občinami zgledno, od takrat naprej imajo občine denar, ki ga krvavo potrebujejo, na svojih računih. To je vse, kar šteje,« je naštel premier. Izpostavil je še, da je tako tudi na »množici preostalih primerov.« »Mi smo samo odprli pogovore. Če bomo šli v rekonstrukcijo vlade, bomo šli z namenom, da bo vlada delala bolj učinkovito in da bodo imeli ljudje od vlade več.« Glede očitkov, da bi rekonstrukcija vlade pomenila nove zaplete, je pojasnil, da je združevanje ministrstev vedno bolj enostavno kot ustvarjanje novih, »pomeni samo to, da je mogoče manj kabinetnih zaposlitev in manj ministrskih mest, mogoče je to tisto, kar moti koalicijske partnerje, ampak verjamem, da se motim. Pogovorili se bomo in našli rešitev.«

Na vprašanje, ali to pomeni, da še nimajo kandidatov za izpraznjena ministrska mesta je Golob odgovoril, da te kandidate »v resnici imajo, ampak smo dogovorjeni, da dokler se ne razčisti, koliko bo ministrstev v vladi, jih ne bomo razkrivali.« Dodal je, da imajo kandidata za vsako od ministrstev, ampak bi bilo »popolnoma nefer, da bi jih danes izpostavljali javnosti, potem bomo pa ugotovili, da smo ta ministrstva skrčili.« Golob je na tem mestu omenil celo primer Švice, ki ima sedem ministrstev. »Vem, da je to iluzija za Slovenijo, ampak mogoče je včasih fajn pogledati naokoli.«