Kot piše Večer, enkratnega zimskega dodatka ali neke vrste božičnice, ki so ga lani prejeli upokojenci, letos ne bo. »Glede na 8,8-odstotno redno uskladitev pokojnin v letošnjem letu in umiritev cen življenjskih potrebščin ter energentov vlada trenutno letos ne predvideva dodatnih enkratnih ukrepov za pomoč upokojencem, kot so bili lani,« pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. 

SDS poskušal, a neuspešno

Spomnimo, upokojenci so lani poleg letnega dodatka prejeli tudi enkratni zimski dodatek, in sicer decembra. Ta je znašal od 58 do 182 evrov oziroma 40 odstotkov letnega dodatka, odvisno od višine pokojnine. Mnogi so pričakovali, da bo ta dodatek izplačan tudi letos oziroma bo postal stalen. To so poskušali tudi v opozicijski SDS, ko so poleti vložili predlog za spremembo pokojninskega zakona, s katerim bi uvedli božičnico za upokojence v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka. Upokojenci s pokojnino do 650 evrov bi po predlogu SDS prejeli 230 evrov dodatka, tisti s pokojnino med 650,01 in 780 evrov 160 evrov, s pokojnino od 780,01 do 920 evrov pa 130 evrov. Pri pokojnini od 920,01 do 1110 evrov so določili 105 evrov božičnice, pri pokojnini, višji od 1110 evrov, pa 75 evrov. A njihov predlog je bil v parlamentu zavrnjen.

Je pa že znano, da bodo prihodnje leto upokojenci dobili letni dodatek izplačan ponovno v petih različnih zneskih in bo od letošnjega višji za okoli pet evrov. Letos je najvišji letni dodatek znašal 460 evrov, najnižji pa 150 evrov. Največ upokojencev, okoli 141 tisoč ali 22 odstotkov, je letos prejelo najnižji letni dodatek, torej 150 evrov. Najvišjega – 460 evrov pa 129 tisoč upokojencev ali 20 odstotkov. 

Usklajevanje po starem. Letni dodatek le v dveh zneskih?

V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) in Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so se že poenotili, da bodo zahtevali izplačilo letnega dodatka v letu 2025 le v dveh zneskih, tako kot je določeno v pokojninskem zakonu. Ob spremembah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, o katerih potekajo pogajanja in naj bi jih državni zbor sprejel v prvi polovici prihodnjega leta, pa bodo vztrajali, da v bodoče država namesto letnega dodatka uzakoni izplačilo 13. pokojnine. To dobivajo upokojenci v sosednji Avstriji.

Prvo spremembo pokojnin si tako lahko upokojenci obetajo šele s februarsko redno uskladitvijo. Kolikšna bo, še ni znano, ker niso na voljo vsi potrebni podatki, a kot kaže, ne bo tako visoka kot letos, temveč bo okoli štiri odstotke. Takšne so ocene po za zdaj znanih in še nepopolnih podatkih o dvigu plač in inflacije v tem letu. Za zdaj se pokojnine enkrat letno redno uskladijo po formuli, ki vključuje 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin. Vlada v izhodiščih za pokojninsko reformo predlaga spremembo, in sicer da bi se pokojnine usklajevale v manjši meri z dvigom plač in v večji meri z inflacijo. Postopoma naj bi tako do leta 2033 prišli do nove formule: 20 : 80, kar pomeni, da bi se pri uskladitvi pokojnin upoštevala le 20-odstotna rast plač in 80-odstotna rast inflacije. Tudi pri tem bosta SUS in ZDUS zahtevala, da se ohrani sedanja formula, v nasprotnem primeru to »dolgoročno pomeni še večje zaostajanje višine pokojnin za višino plač ter naraščanje revščine med upokojenci«, ocenjujejo. Predvsem pa se bosta obe organizaciji zavzemali, da bi se povečal odstotek bruto domačega proizvoda, ki ga v Sloveniji namenimo za pokojnine, saj je ta delež znatno nižjih kot v Avstriji in Italiji, poudarjata.

Največ starostnih pokojnin med 700 in 800 evri

In kaj pokaže statistika o naših pokojninah? Septembra je pokojnino prejelo več kot 645 tisoč upokojencev. V skupno število so ob starostnih pokojninah vštete tudi delne, predčasne, invalidske, družinske in vdovske pokojnine. 

A največ je starostnih pokojnin, več kot dve tretjini ali 419 tisoč. Povprečna starostna pokojnina v septembru je znašala 898 evrov. Moški so dobili povprečno 881 evrov, upokojenke pa slabih 34 evrov več – 915 evrov. Nekoliko višje pa so povprečne pokojnine tistih, ki so ob upokojitvi imeli 40 let ali več pokojninske dobe. Njihova povprečna pokojnina je po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) septembra znašala 1113 evrov. Največ starostnih upokojencev pa sicer prejema pokojnino med 700 in 800 evri, kar 128 tisoč ali 24 odstotkov. Več kot 2500 evrov neto pokojnine je septembra prejelo 9323 upravičencev ali 1,8 odstotka. Najvišja izplačana pokojnina je bila 4231 evrov neto, zagotovljena pokojnina za 40 let pokojninske dobe pa 748 evrov. Sicer pa podatki tudi kažejo, da je razmerje med povprečno starostno neto pokojnino in povprečno neto plačo v letu 2023 znašalo 64,4 odstotka, kar je manj kot leto pred tem – 67 odstotkov v letu 2022. Povprečna plača je bila torej za 64,4 odstotka višja od povprečne pokojnine.