Na volitvah 15. oktobra je sicer največ glasov osvojila vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS), a je ostala brez parlamentarne večine in ima le malo možnosti za sestavo koalicije.
Večino so si zagotovile opozicijske stranke na čelu z Državljansko koalicijo (KO) nekdanjega premierja Donalda Tuska. Ta namerava vlado oblikovati s sredinskim zavezništvom Tretja pot in levo Novo Levico. Skupaj imajo 248 poslancev v 460-članskem parlamentu.
Bo mandat podeljen Tusku?
Poljski predsednik Andrzej Duda, ki je sicer povezan s PiS, je danes začel niz srečanj s strankarskimi voditelji, da bi se odločil, komu podeliti mandat za sestavo vlade. Voditelji trojice strank ga enotno pozivajo, naj ga zaupa Tusku.
"Računam na konstruktivno sodelovanje s predsednikom in hitre odločitve. Poljski narod čaka nanje. Mi smo kadarkoli pripravljeni na delo," je v skupni izjavi voditeljev trojice strank v parlamentu dejal Tusk, ko je potrdil, da bo premierski kandidat zavezništva trojice strank.
Da so odločeni oblikovati večino, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zatrdil tudi sovoditelj Tretje poti Wladyslaw Kosiniak-Kamysz in dodal, da bodo na srečanjih danes in v sredo pri predsedniku enotno predlagali Tuska za premierja.
Duda ima danes na programu srečanje s predstavniki PiS in KO, v sredo pa s Tretjo potjo in Novo levico, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Proevropski razvoj države
V skladu s poljsko ustavo mora Duda v 30 dneh po volitvah sklicati sejo parlamenta. Nato ima 14 dni časa, da predlaga kandidata za predsednika vlade, ki mora nato v 14 dneh pridobiti zaupnico v parlamentu. Nova vlada bi lahko prinesla preobrat v poljski politiki, od suverenistične vizije razvoja države k bolj proevropski.
Tusk, nekdanji predsednik Evropskega sveta in bivši poljski premier, je med volilno kampanjo obljubljal obnovo odnosov z EU in deblokado sredstev, zamrznjenih v okviru spora glede stanja vladavine prava na Poljskem.
Komentarji