Po predlogu bodo lahko tudi upokojenci postali oskrbovalci družinskega člana. Z dolgotrajno oskrbo je hkrati povezan klicni center 114, ki bo uradno začel odgovarjati na vprašanja s tega področja prav danes.

Ministrstvo za solidarno prihodnost, ki je pripravilo predlog novele, se je z njim odzvalo na pozive iz vrst upokojenskih organizacij. Te so namreč opozarjale, da veliko upokojencev že zdaj skrbi za družinske člane. Glede na to se jim je zdelo nepravično, da po zakonu o dolgotrajni oskrbi, ki se je začel postopoma izvajati z začetkom lanskega leta, ne morejo dobiti statusa oskrbovalca.

Koliko znaša plačilo?

V skladu z zakonom oskrbovalec prejme delno plačilo za izgubljeni dohodek v višini 1,2-kratnika minimalne plače v državi. Če skrbi za dva uporabnika hkrati, pa to delno plačilo znaša 1,8-kratnika minimalne plače.

O dolgotrajni oskrbi bo od danes naprej mogoče izvedeti več na klicnem centru 114. Na vprašanja s tega področja bo začel odgovarjati na današnji dan, ko obeležujemo mednarodni dan družin.

Družina ima pri dolgotrajni oskrbi veliko vlogo, na kar so želeli v klicnem centru spomniti tudi z izbiro mednarodnega dneva družin za prvi uradni dan delovanja na tem področju. Sprva je bil namenjen prejemanju vprašanj, povezanih s katastrofalnimi poplavami avgusta 2023, nedavno so ga razširili z vsebinami glede predloga pokojninske reforme, danes pa se mu uradno pridružuje tudi področje dolgotrajne oskrbe.