Tako je ameriška zvezdnica z afriškimi koreninami Beyonce oblečena kot egipčanska kraljica Nefretete, videoposnetek Rihanne pa medtem prikazuje različne egipčanske sloge. V službi za umetnine starodavnega Egipta so zapisali, da gre za ponarejanje zgodovine. Med razstavljenimi predmeti je tudi zlata maska faraona, ki se izkaže za sodobno skulpturo, ki temelji na naslovnici albuma temnopoltega raperja Nasa.

Ponarejanje zgodovine

Razstava nacionalnega muzeja starodavnih umetnin Rijksmuseum van Oudheden v Leidnu je razburila Egipt. Kot so zapisali v državni službi za umetnine starodavnega Egipta, si želi muzej s svojim "afrocentričnim" pristopom prisvojiti egiptovsko kulturo in tako ponarejati zgodovino.

V muzeju so prizadeti zlasti zaradi komentarjev na družbenih omrežjih, ki so se pojavili ob sporu, in so rasistične in žaljive narave. Kot so zapisali, se je "tisto, kar naj bi bilo namenjeno predstavitvi egipčanskega vpliva v hip hopu, jazzu, soulu in funku, sprevrglo v kulturno vojno".

Razburil že film

Nizozemska razstava, ki so jo odprli konec aprila, je sicer posegla v spor, ki se je v Egiptu začel že zaradi Netflixovega filma o Kleopatri. Tedaj so se v Egiptu zgražali, ker je bila starodavna kraljica prikazana kot temnopolta, in vztrajali, da je imela svetlejšo kožo.