Škropivo iz pelina
Tristo svežih ali 30 gramov posušenih listov namočimo v 10 litrov vode. Namakamo tri dni in nato s pripravkom škropimo rastline.
Tihi »uničevalec« pridelka je skoraj zagotovo kapusov belin, gosenica, ki obožuje kapusnice, saj ji zagotavljajo rast in obstoj. Kapusov belin je sicer čudovit metulj, ki se naravno razmnožuje na zeljnih listih, saj se z njimi prehranjuje. A njegove gosenice lahko skoraj povsem zdesetkajo vaš pridelek. Če ste opazili, da po vašem vrtu leta čudovit bel metulj, ki ima v zgornjem kotu sprednjih kril značilno vbočeno črno liso, ste naleteli na precej škodljivo lepoto.
Kdaj se pojavijo
Kapusov belin se lahko pojavlja v različnih časovnih obdobjih skozi leto. Navadno jih opazimo spomladi, nič nenavadnega pa ni, če so prisotni tudi poleti oziroma jeseni. Običajno se prvi val metuljev pojavi spomladi, ko na spodnjo stran zeljnih listov odlagajo jajčeca, ki jih je lahko tudi do sto. Ko se izležejo gosenice, začnejo kolonizirati rastline in jih med hranjenjem poškodujejo. Najprej opazimo luknje, ki so vse večje in večje, poleti in jeseni pa se prehranjujejo z že oblikovanimi zeljnimi glavami, in če ne ukrepamo dovolj hitro, v celoti uničijo pridelek, saj se lahko pojavi več generacij gosenic. Zato se je smiselno pravočasno odločiti za preventivne ukrepe, tako boste kasneje imeli manj škode.
Uspešna je že naravna zaščita
Zelje lahko pred metuljem zaščitite z zaščitno mrežo, a ta postopek bo koristen le, če ste prepričani, da na spodnji strani listov še ni odložil jajčec. Koristne bodo tudi druge rastline, ki jih je dobro saditi v bližino zelja in preostalih kapusnic: pelin, meta, žajbelj, paradižnik in timijan. Tako boste tudi povečali biotsko raznovrstnost na vrtu in pomagali pri pridelavi različnih pridelkov hkrati.
Naravne vabe
Obstajajo naravne vabe, s katerimi boste kapusovega belina z zelja preusmerili na druge rastline. V bližino zasadite kapucinko. Te imajo gosenice raje kot zelje, so tudi odlična vaba za uši. Koristne so tudi žametnice, ki jih sicer po navadi sadimo na grobove, a so odlična vaba za gosenice in polže.
Komentarji