Libido vključuje naše zanimanje za spolnost. Gre za splošni spolni nagon ali željo po spolni dejavnosti. Vsi imamo naravno raven libida, na katero vplivata naša biologija in osebnost in ki zaradi dobrih, slabih ali nevtralnih razlogov v različnih življenjskih obdobjih niha. Čeprav so moški lahko biološko programirani in se na spolne dražljaje odzovejo bolj redno in hitreje kot ženske, to ne pomeni vedno, da imajo večji libido kot ženske.
Naš največji spolni organ
Veste, kateri je človekov največji spolni organ? To so naši možgani! Tam se sproži iskra, ki vname ogenj poželenja in strasti. Nekatere raziskave kažejo, da je spolni nagon lahko sorazmeren z velikostjo amigdale, središča čustev v obliki mandljev v možganih. Ko doživimo nekaj lepega, kot je poljub, hipotalamus proizvaja dopamin, nevrotransmiter, ki je odločilen za zadovoljstvo in motivacijo. Funkcionalno slikanje z magnetno resonanco je v raziskavi iz leta 2012 pokazalo, da se del možganov, ki se imenuje ventralni striatum, zasveti, ko ženska vidi nekaj, kar ji povzroča poželenje. Ventralni striatum ljudi tudi spodbuja k avanturam. Znanstveniki menijo, da pride pri avanturi do mehanizma, odgovornega za starodavno evolucijsko prednost: testiranje neznanega.
Zmanjšan libido
Zmanjšanje libida se pri ženskah lahko zgodi kadar koli, ko že postanejo spolno aktivne. Večina žensk ga doživlja po nosečnosti med dojenjem. Na naš libido pa lahko vpliva vsako negativno ali pozitivno duševno stanje. Psihološki dejavniki in dejavniki življenjskega sloga bi lahko vključevali anksioznost, depresijo, travmo, nizko samozavest, težave s telesom, stres, žalost, prehrano, raven telesne pripravljenosti, občutke izpolnitve, tesnobo in občutek sramu. Fobije in strah pred spolnim odnosom, vključno z vaginizmom (zelo boleč krč nožnice), in psihoseksualna vprašanja zagotovo uničijo spolni občutek.
Nekatere ženske čutijo pritisk, da morajo biti seksi in privlačne – in tako čutijo tudi nekateri moški. Če se ženske s tem obremenjujejo ali čutijo znake staranja, se lahko počutijo manj samozavestne zaradi svojega telesa ali celo neudobno v njem. Vsi ti dejavniki lahko pripomorejo k temu, da se ženske ne počutijo (dovolj) seksi.
Ne glede na to, kaj je razlog za zmanjšan libido, to ne bi smelo več povzročati strahov ali biti razlog, da bi se izogibali ponovnemu zagonu zelene luči za vašega partnerja. Zakaj? Manjši libido ne pomeni konca sveta, obstajajo pa različni načini za njegovo povečanje.
Raziskava iz leta 2010 je pokazala, da se ženska plodnost v 30. in 40. letih umirja, njene spolne fantazije pa postajajo pogostejše in tudi njen spolni nagon na splošno postane močnejši. Ženske z leti ugotavljajo, da je seks prijetnejši, ker imajo boljšo samopodobo. Na svetu skoraj ni boljšega občutka, kot je občutek biti seksi, in to vas takoj spravi v odlično razpoloženje.
Kako povečati libido? Poskusite te čutne dejavnosti
Če se pogosto ne počutite telesno vzburjene – če v vagini ne čutite ščemenja, ko pomislite na nekaj seksi ali razburljivega –, potem vam morda lahko pomagajo naslednje čutne dejavnosti.
- Lahko poskusite z nanašanjem losjona na svoje telo, z radovednim raziskovanjem erogenih con in masturbiranjem s prsti ali spolnimi pripomočki za erotično stimulacijo.
- Poskusite tudi dejavnosti, ki se vam pomagajo počutiti dobro v svojem telesu in dvigniti endorfine, kot so npr. različne vaje, ples ali petje.
- Kolikor bolj boste uživali v masturbiranju, poljubljanju, objemanju in/ali spolnih zadevah z nekom, s komer se počutite zadovoljne, toliko bolj si ga boste verjetno želeli. Kadar nimamo spolnega stika, lahko postanemo prezasedeni z drugimi stvarmi ali pa seks čisto spravimo iz glave. Če se navadimo na to, da ga nimamo, lahko traja nekaj časa, da se telo znova odpre.
- Če se vam je težko povezati z drugimi ljudmi na čustveni ali spolni ravni, potem s stavki, kot so: »Sem jezna/nesrečna/žalostna/prestrašena, ker …« razložite, kako se počutite. To vam lahko pomaga, da se počutite bolj v stiku s svojimi čustvi, in tudi druge boste bolj razumeli.
Kaj lahko storite, da bi se počutili bolj seksi
Obstaja nekaj dejavnosti vizualno-senzualne komunikacije nizke intenzivnosti, ki lahko pomagajo paru, da sta si bližje, lahko brez spolnega odnosa ali kot način za vzpostavitev spolne napetosti, ker včasih nimata časa za seks – ali pa samo zato, ker se ob tem počutita dobro.
- Objameta se oblečena ali gola, hkrati pa usklajeno dihata.
- S telesoma sta prepleteno objeta in se poljubljata.
- Skupaj se prhata ali kopata.
- Tudi če niste vajeni hoje v visokih petah, ga lahko v postelji prijetno presenetite s čevlji z visokimi petami.
- Kavo ali čaj mu za spremembo lahko skuhate v čipkastem spodnjem perilu.
- Vzajemno se samozadovoljujeta, pri čemer se partnerja po želji dotikata sebe ali tudi drug drugega.
Lahko se zgodi, da se osebi z različnima stopnjama libida srečata nekje na sredini in se njuna telesna povezanost poveča, ne da bi potrebovala spolnost, da bi partnerstvo ohranila pri življenju. Možnost, da govorimo o seksu in načrtujemo, kdaj bomo intimni, je lahko enako pomembna kot sam seks. Če se eden ali nobeden od njiju ne more ali ni pripravljen potruditi ali če je kateri od njiju nezadovoljen z rezultatom prizadevanja, je morda treba sprejeti to, kar imata, ali poiskati druge načine, da bi se v ljubezni počutila srečna.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.
Komentarji