Miti in resnice o kolagenu - kako v resnici deluje?
Kolagen je postal nekakšna zvezda med prehranskimi dopolnili. Mnogi v njem vidijo ključ do lepote. Kot glavna beljakovina v našem telesu namreč pomembno pripomore k ohranjanju mladostne kože, čvrstih nohtov in sijočih las. Vendar se naravna proizvodnja kolagena začne z leti zmanjševati, zato postane koža tanjša, izgubi svojo čvrstost in začnejo se pojavljati gube. Na trgu je na voljo nešteto izdelkov, ki obljubljajo čudeže, toda koliko teh obljub je resničnih? Zbrali smo nekaj najpogostejših mitov o kolagenu in pojasnili, zakaj so kakovostna prehranska dopolnila lahko pomemben del vaše lepotne nege in zdravja.
Dobra novica za dečka Urbana: Ministrstvi za zdravje in visoko šolstvo pripravljeni pomagati
Zdravilo za sindrom CTNNB1, za katerim trpi deček Urban, je prestalo predklinično testiranje, za zadnjo fazo razvoja pa Fundacija CTNNB1 potrebuje dodatna sredstva.
Nasveti za jesensko nego: Tako bo vaša koža sijoča in voljna!
Jeseni se temperatura zraka zunaj ohlaja. Koža je sicer zelo dinamičen organ in se je sposobna prilagajati, kadar pa so spremembe zelo hitre in drastične, se ne zmore prilagoditi dovolj hitro in učinkovito, tako da se hitro izsuši. Zato jo je priporočljivo zaščititi z dovolj bogatimi negovalnimi kremami, še posebej kadar se nameravamo dlje časa izpostavljati neugodnim dejavnikom. Priporočilo velja tako za obraz kot za druge izpostavljene predele, kot so roke.
Preobrazba: Nina v jesenskih tonih
Nini se je uresničila želja po preobrazbi.
Ciroza pogosto ne povzroča težav in jo odkrijemo naključno
Ciroza je nepopravljivo brazgotinjenje jetrnega tkiva. Pri napredovanih jetrnih obolenjih normalno jetrno tkivo nadomešča vezivo.
Že zdaj pripravite svojo kožo na hladnejše dni, ki prihajajo
Ključni element sijoče in napete kože je vlaga, ki jo lahko zagotovite z raznoliko prehrano, pitjem zadostne količine vode in kakovostno vlažilno kozmetiko.
Nepogrešljiv je v času prehladnih obolenj in menopavze
Žajbelj se ponaša s številnimi koristnimi lastnostmi, v obdobju prehladov se običajno spomnimo na grgranje, saj hitro pomiri vnetne procese v ustni votlini in grlu. Deluje pa tudi kot stimulans, blago odvajalo, protivnetno, protimikrobno in spodbuja tek.
Ali veste, kaj je imunsko staranje in kako ga upočasnite
S starostjo imunski sistem postane manj učinkovit pri spopadanju z okužbami in manj odziven na "dražljaje" okolja.
Želodec je marsikdaj prisiljen stavkati, da dojamemo svoje napake
Težave z želodčno kislino, ki jih čutimo kot zgago oziroma refluks (vračanje želodčne kisline v požiralnik), so dandanes zelo pogoste. Kar ni nič čudnega, glede na to, kakšen odnos imamo do hrane.
Da vas nenehno zebe, je lahko krivo pomanjkanje železa
Ljudje imamo različne stopnje ljube temperature. Nekatere zebe prej in bolj kot druge, toda če se to dogaja pogosto in brez očitnega razloga, se lahko razlogi skrivajo v določenih boleznih ali stanjih.
Preverite, koliko znanja prve pomoči še imate
Vsi, ki vozimo avto, smo morali opraviti tečaj prve pomoči. Ampak koliko znanja je ostalo? Ne samo na cesti, bi znali pomagati bližnjemu, ko bi potreboval pomoč, denimo med športno aktivnostjo? Kako ukrepati ob različnih nezgodah, so nas spomnili strokovnjaki za prvo pomoč iz Rdečega križa Slovenija. Tekst: LARA JELEN
Širjenje nove različice covida tudi v Sloveniji, kako nevarna je?
Tudi v Evropi je na pohodu nova različica koronavirusa, imenuje se XEC. Gre še za eno podrazličico omikrona, najprej so jo junija zaznali v Nemčiji.
Že naši predniki so ga uporabljali pri astmi in za krepitev odpornosti
Zelje spada med zelenjavo, ki jo jemo vse leto. Z vrta ga večinoma pobiramo jeseni, a lahko v njem uživamo vso zimo in si z njim, če smo ga pravilno shranili, barvamo jedilnike do pozne pomladi. Raziskave so potrdile, da zelje in druge križnice spadajo med zaščitna živila, zato naj bodo čim pogosteje na jedilniku.
Razstrupite svoja jetra in izboljšajte krvno sliko
Rdeča pesa je nepogrešljiva zelenjava, tako na krožnikih kot v shrambi in na domačem vrtu. Zaradi vseh koristnih snovi, ki jih vsebuje, jo brez dvoma lahko uvrstimo med superživila.
Naše zdravje se začne z zdravim črevesjem
Če si želite čim bolj zdravega preživljanja prehodnih obdobij, si lahko pomagate tudi z domačimi pripravki, ki bodo poskrbeli za krepak imunski sistem.
Alzheimerjeva bolezen: Pešati začne spomin, gibanje se upočasni, pojavi se nemir
Pomembno je, da bolezen prepoznamo čim bolj zgodaj, saj zdravila za zdravljenje demence še ne poznamo, imamo pa zdravila, s katerimi lahko upočasnimo razvoj bolezni.
Spoznajte zdravju koristne lastnosti brokolija
Brokoli je zelenjava, ki nima preveč specifičnega okusa, a vseeno velja: ali ga vzljubimo ali pa ne. Naj poudarimo, da je izjemno zdrav, zato ga je vredno umestiti na jedilnik.
Kolagen je nujen za ohranjanje mišic in topljenje maščobe
V mladosti naše telo samo proizvaja dovolj kolagena, okoli 35. leta pa začne njegova količina upadati. Posledica tega naravnega procesa niso le gubice, ampak se manko kolagena pozna tudi pri procesih znotraj telesa.
Na okužbo sečil opozarja moten urin neprijetnega vonja
Vsakdo, ki je prebolel okužbo sečil, vam bo povedal, da bi storil vse, da je ne bi še enkrat imel. Da, simptomi so velikokrat očitni, a kot pri vsem drugem jih tudi tu ljudje radi ignoriramo.
S tem napitkom lahko izboljšamo zdravje srca in ožilja
Vsako leto zaradi srčno-žilnih bolezni, ki so posledica ateroskleroze, nenadna smrt doleti okoli štiri tisoč Slovencev.