Podjetja v Sloveniji trepetajo pred mrzlo zimo in visokimi položnicami za energente. Razprava na okrogli mizi STA je pokazala, da podjetja čaka še en udarec: višje cene za upravljanje z odpadki. Ekonomista dr. Sašo Polanec in dr. Aljoša Feldin sta namreč pred dnevi v svoji študiji opozorila, da zakon ni usklajen z EU zakonodajo, saj omejuje vstop organizacij na trg in prinaša vrsto negativnih posledic na trg upravljanja z odpadki v Sloveniji. Med drugim opozarjata na znižanje stroškovne učinkovitosti in posledično višje cene ravnanja z odpadki.

Dr. Feldin izpostavlja: »Ključno je, da Republika Slovenija vzpostavi neodvisen nadzor nad vključevanjem proizvajalcev v sheme skupnega ravnanja z odpadki in sankcioniranjem zavezancev, ki so se obveznostim izognili. Uvesti se morajo kazni, ki so skladne s potencialnimi koristmi nevključitve. Ključni so tako mesečno zbiranje kot objava ustreznih podatkov in nadzor nad količinami odpadkov danih na trg s strani proizvajalcev ter nad zbranimi količinami na komunalnem in nekomunalnem delu. Uvedba sortirnih analiz na podlagi slučajnega vzorčenja bi omogočila dodaten nadzor nad cenami na grosističnih trgih (komunalni in nekomunalni del) in odprla nove kanale, po katerih bi lahko prišli do svežih rešitev na področju ravnanja z odpadki«.

Z njim se je strinjal tudi Andreas Pertl, generalni direktor avstrijske Klirinške družbe na področju odpadne embalaže, ki je povedal, da je ključno, da Slovenija ustanovi neodvisno agencijo, ki bo nadzorovala trg z odpadki. Samo transparentnost je lahko po njegovih besedah tista, ki lahko uredi to sicer kompleksno področje.