Zadnji mesec je v obtoku na črnih trgih (prednjači zasebna Facebook skupina "Takticna trznica Vol. 4") še posebej veliko opreme Slovenske vojske. Gre za anonimne prodajalce, ki so predvidoma večinoma zaposleni v Slovenski vojski, a v glavnem prodajo vrši kdo od njihovih bližnjih (žene, brati, sestre). V Slovenski vojski so o tem početju že seznanjeni, a se zaenkrat še ne bodo odzvali.

Znano je, da plače v Slovenski vojski niso visoke, a vsekakor to ne bi smel biti razlog za opravičevanje takšnega početja, kar je na nek način naredil predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak, s tem ko je situacijo pokomentiral s temi besedami: "Tega ne poznam. Lahko se to pričakuje, glede na to, da je vojak na minimalni plači, kar je 800 evrov neto."

Med stvarmi, ki jih je na omenjeni Facebookovi tržnici moč kupiti, gre za popolne vojaške komplete, pakete s hrano, kombinezone, nahrbtnike, itd, ki so še zapakirani in imajo še garancijsko izjavo. Nedvomno gre za last ministrstva za obrambo.

Neuradni poznavalec razmer v Slovenski vojski je za naš medij sicer povedal, da bi navaden vojak ali rezervist le stežka prodajal svojo opremo, saj že tako ali tako sam zase nima dovolj opreme in oblek, kaj šele, da bi jo prodajal. Poleg tega obstaja tudi strog režim kontrole vseh artiklov, ki jih posameznik dobi od vojske in je vse zapisano. Je pa povedal, da bi bilo kaj takšnega možno od kakšnih, ki gredo v pokoj, in pa tistih posameznikov, ki sicer opremo redno dobivajo, uporabljajo pa jo na terenu le redko (razni pisarniški delavci). Ali pa gre preprosto za goljufije pri odpisih materialov s strani tistih, ki delajo v skladiščih za opremo.

Ministrstvo za obrambo je izjavilo, da so se zadeve lotili z vso resnostjo in da situacijo preiskujejo. V najkrajšem možnem času bodo tudi izdali svoje ugotovitve v izjavi za javnost.

Vojak v akciji

Po poročanju portala MMC je skupina Taktična tržnica, ki šteje več kot 6500 članov, nastala lanskega junija, medtem ko je v 5. avgusta letos odprtem pogovoru, ki nosi isto ime, prisotnih skupno dobrih 600 članov. Kot prvi v pogovoru je omenjen Luka Zorenč, znan iz zgodbe o razpisu za snemanje resničnostnega šova Vojak v akciji. Njegovo ponudbo za snemanje resničnostnega šova je ministrstvo za obrambo v sredo razveljavilo. Na njegovem spletišču je mogoče prebrati, da ustanovitev podobne taktične tržnice pripravlja tudi sam, neuradno pa naj bi ustvaril tudi dotično skupino na Facebooku, a je nato moderatorstvo predal drugim, še poroča portal.