Šušteršič, ki je na čelu nadzornega sveta Darsa od lanske jeseni, je po sredini seji nadzornega sveta družbe danes v izjavi za javnost v Ljubljani povedal, da so preučili in sprejeli priporočila, ki jih je z domnevnimi nepravilnostmi v družbi podal Slovenski državni holding (SDH). Po seji nadzornikov se je že sestala tudi revizijska komisija, ki bo izbrala revizorja za forenzični pregled poslov, o katerih je v minulih dneh poročala POP TV.
Nadzorni svet po Šušteršičevih besedah sicer ni pristojen za raziskovanje domnevnih nepravilnosti. Te bodo preiskali na Nacionalnem preiskovalnem uradu, ki je že v ponedeljek pisno zaprosil za vso dokumentacijo - ta bo bo posredovana danes -, za dokumente je zaprosil tudi varuh konkurence, zadevo bo prednostno obravnavala tudi protikorupcijska komisija.
Trenutna uprava pod vodstvom Valentina Hajdinjaka, v kateri so še Lidija Kegljevič Zagorc, Andrej Ribič, David Skornšek in Rožle Podboršek, po Šušteršičevih besedah dela maksimalno dobro, nadzorni svet je tudi potrdil poslovni načrt, ki predvideva za 100 milijonov evrov več investicij kot prejšnja leta.
"Javnosti zagotavljam, da Dars ni ugrabljen in da je denarnica Darsa primerno shranjena v sefu," je poudaril. Nadzorni svet se po njegovih besedah na sredini seji, ki je trajala pet ur, ni opredeljeval glede posnetka, na katerem Rok Snežič domnevno prejema podkupnino v zameno za posel na Darsu. "Predsednika uprave smo vprašali, ali ga pozna, ali je bil z njim v stikih in ali je bil Snežič kdaj v Darsovi upravni zgradbi. Predsednik je zagotovil, da ne," je dejal.
SDH je v torek sicer Darsove nadzornike pozval, naj v primeru ugotovljenih kršitev ukrepajo s krivdnim odpoklicem s funkcije uprave. "Krivdna rešitev mora biti utemeljena," je poudaril Šušteršič in pojasnil, da so razpoke ugotovili na nižjih ravneh vodstva družbe. "Pravi ljudje niso bili na pravem mestu," je dejal. Nadzorni svet v trenutni sestavi je po Šušteršičevih besedah ravnal z vso skrbnostjo in zahteval spremembe, zato sta s položaja odšla nekdanji direktor področja vzdrževanja Damijan Jaklin in svetovalec uprave Darsa za korporativno varnost Anton Travner.
Nekatere ovire so po besedah prvega nadzornika tako odstranili, ostaja pa veliko dela. "Znotraj moramo urediti sistemske zadeve, da do podobnih anomalij ne bi več prihajalo," je dejal. Naslednja seja nadzornega sveta bo 6. novembra, ko bodo obravnavali poročilo, pripravljeno za SDH. Tudi ta bo po Šušteršičevih besedah v okviru svojih pristojnosti opravil revizijo poslovanja na segmentu, za katerega se bo odločil.
Pojasnil tudi domnevne nepravilnosti pri poslih z avtovleko
Šušteršič je pojasnil tudi okoliščine domnevnih nepravilnosti pri poslih z avtovleko. Kot je dejal, se zadeva vleče že od leta 2020, ko je Dars nadziral nadzorni svet v drugi sestavi, uprava Darsa pa "ni skrbno nadzirala zaposlene navzdol". Po njegovem je bil problem ta, da "so bili na delovnih mestih ljudje, ki so delali samovoljno". Po menjavi treh članov uprave v začetku leta - Petra Gašperšiča, Romane Fišer in Boštjana Riglerja - se je način dela glede avtovleke spremenil, je zatrdil prvi nadzornik. Šele prenovljena uprava je, s težavo, od zaposlenih na nižjih vodstvenih ravneh zahtevala, da je šla zadeva na pravo pot, je dejal.
Glede težav z avtovleko je povedal še, da je zdaj zunaj nov razpis. "Smo pa že naročili, da se pripravi študija, da bi te dejavnosti izvajal Dars sam. Študijo smo dobili, a je bila stroškovno porazna," je pojasnil in dodal, da bo pred morebitno odločitvijo za izvajanje te dejavnosti v okviru Darsa potrebna primerjava z drugimi državami. "Ni pomemben samo ekonomski učinek, bolj pomemben je varnostni in pa seveda pretočnost prometa," je še dodal.
Komentarji