Na koprskem okrajnem sodišču je prejšnji petek državna tožilka Natali Volčič Ivanič predstavila obsežen obtožni predlog, v katerem 70-letnemu Draganu Marušiču očita kaznivo dejanje šikaniranja na delovnem mestu, ki naj bi ga storil s spolnim nadlegovanjem, psihičnim nasiljem, trpinčenjem, neenakopravnim obravnavanjem Astrid Prašnikar, ki je bila takrat direktorica Študentskih domov.
Obtožni predlog ima enajst točk, v katerih je opisano več različnih dejanj takratnega rektorja Univerze na Primorskem (UP) Marušiča med letoma 2012 in 2015, ko je Astrid Prašnikar dobila odpoved. Za kaznivo dejanje je po prepričanju tožilstva odgovorna tudi Univerza na Primorskem, ki jo je na sodišču zastopal dr. Štefko Miklavič, prorektor za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo na UP.
Dragan Marušič se izjave, da »postane mehak, ampak ne tam spodaj,« ne spomni
Rektor naj bi direktorico Študentskih domov žalil, jo obrekoval, jo spravil v izolacijo in ji onemogočal opravljanje dela, je med drugim navedla tožilka. Začelo se je s tem, ko ji ni odobril izplačila potnih nalogov v Ljubljano in Novo mesto, ni ji izplačeval nadur, ko je poleg svojega dela nadomeščala tajnico Študentskih domov. Ni je vabil niti na sestanke sej senata UP in kolegije direktorjev, na sestankih pa naj bi jo verbalno napadal. Pritisk nanjo naj bi se stopnjeval, na sestanku, ki sta ga imela na štiri oči, naj bi jo tudi verbalno spolno nadlegoval.
Bilo je že v času kampanje pred volitvami na nov mandat rektorja. Marušič je na sestanku, ki ga je Astrid Prašnikar skrivaj posnela, med drugim od nje zahteval, da v času volilne kampanje ohrani nevtralno držo. Dejal ji je, da ni »estetsko«, da podpira njegove protikandidate. »Moj odnos do tebe je večdimenzionalen, eno je kot ženska, eno je kot Astrid Prašnikar ...,« je del posnetega pogovora povzelo tožilstvo in nadaljevalo z navajanjem: »Jaz imam eno zelo dobro misel o tebi, kaj bi lahko naredil v tem vmesnem obdobju, ne želim si tukaj izreči zaradi tega, ker vplivaš preveč ... postanem nekje mehek ... ma ne spodaj ...«
Tožilstvo: imela je občutek, da jo hoče uničiti
Po obtožnem predlogu naj bi jo rektor izsiljeval in pogojeval ureditev njene zaposlitve. V enem od pogovorov naj bi omenil, da jo bodo nekam »zapakirali«, kar je doživela kot razvrednotenje svojega dela. Opozarjala je tudi, da njenega dela ni ocenjeval, nazadnje naj bi jo ignoriral in na njena sporočila ni odgovarjal. Pred božičnim večerom leta 2015 pa je dobila pisni sklep o odpovedi delovnega razmerja. Vse skupaj je vplivalo na njeno zdravje, zaradi česar je bila tudi na daljšem bolniškem dopustu. »Imela je občutek, da jo hoče uničiti,« je dodala državna tožilka.
Odvetnica Sanja Sega, ki skupaj z odvetnikom Velimirjem Cugmasom zagovarja Marušiča, je podrobno pojasnjevala, da pri očitkih iz obtožnega predloga po presoji obrambe ne gre za kaznivo dejanje oziroma da ni konkretiziran noben znak kaznivega dejanja. Glede verbalnega spolnega nadlegovanja pa je dejala, da nobena od Marušičevih izjav nima spolne narave. Tožilka je odgovorila, da je obtožni predlog že prestal formalen preizkus sodišča, sodnik Miha Špilar pa je pojasnil, da bo sodišče navedbe obrambe presojalo v nadaljevanju sojenja.
Nekdanji rektor je očitke tožilstva zavrnil
»Vsako mojo potezo za nazaj je označila za šikaniranje,« je v zagovoru dejal Marušič. Po njegovih besedah so se odnosi z Astrid Prašnikar zaostrili, ker je hotela ohraniti 100-odstotno zaposlitev kot direktorica Študentskih domov, čeprav ni bilo tako, niti preden je zasedla to delovno mesto niti kasneje, tako ni niti zdaj. Po njegovih besedah je hotela, da bi spremenil to odločitev, dobil je tudi več klicev, naj se vendarle z njo sreča.
Zavrnil je očitke, da jo je povsem izoliral in dodal, da so se njena mnenja slišala in upoštevala. »Nobenih kaznivih dejanj nisem storil, le to, da nisem uresničil pričakovanj Astrid Prašnikar, da bi bila še naprej 100-odstotno direktorica Študentskih domov,« je dodal. Pojasnil je, zakaj ji ni izplačal potnih nalogov in nadur, poudaril je, da za to ni bilo podlage, saj, denimo, za pot v Novo mesto Prašnikarjeva ni priložila dokazil.
»Zmerjali so me s Hitlerjem, Erdoganom«
Glede spornega pogovora, med katerim naj bi jo spolno verbalno nadlegoval, pa je dejal, da je bil »očitno neroden« pri izražanju. »Če bi Astrid Prašnikar vprašala, ali lahko snema, bi ji to dovolil, a bi to povedal bolj normalno,« je zatrdil. Izjave, da »postane mehak, ampak ne tam spodaj,« se ne spomni. Zanikal je, da se je omenjalo flirtanje. Po njegovih besedah Astrid Prašnikar ni želela, da bi bila na sestanku prisotna v. d. vodje njegovega kabineta. Med drugim je še dodal, da Prašnikarjeve ni ocenjeval, ker v plačni skupini B ni napredovanj in je to veljalo tudi za druge na takšnih delovnih mestih.
S takratno direktorico Študentskih domov je nehal komunicirati, ko ga je prijavila zaradi mobinga. Vse zadeve je prenesel na prorektorja Roka Straška in se je izločil iz vseh postopkov, povezanih z njo. Na njena sporočila pa so ji odgovarjali iz kadrovske službe. »Nikoli nisem izjavil, da bo ali ne bo direktorica Študentskih domov, zavedal sem se svojih omejitev,« pa je Marušič odgovoril na očitke. Zanikal je, da bi Prašnikarjevo verbalno napadal, saj da na sestankih ni kričal, da so prej drugi kričali nanj. »Zmerjali so me s Hitlerjem, Erdoganom, pa se nisem odzival,« je navedel.
Očitke iz obtožnega predloga je zavrnil tudi prorektor Štefko Miklavič in zagotovil, da je Univerza na Primorskem ravnala v skladu z zakonom in predpisi. Sojenje se bo s pričanjem Astrid Prašnikar predvidoma nadaljevalo še ta mesec.
Komentarji