Najmanjše zanimanje za specializacijo iz družinske medicine je bilo v letu 2018, ko se je na 119 razpisanih mest prijavilo 25 kandidatov, so spomnili v zbornici. Predlani se je za to specializacijo odločilo 60 zdravnikov, lani že 71. Tudi letos je skupaj s spomladanskim razpisom število prijav 60.
Na tokratnem jesenskem razpisu je bilo sicer povečano število mest za specializacijo družinske medicine na nacionalnem razpisu, ki specializantom omogoča, da po opravljeni specializaciji niso vezani na izvajalca, pri katerem so jo opravljali. V primeru družinske medicine so nanj namreč vezani štiri leta.
V spomladanskem razpisu se je namreč velik del kandidatov za družinsko medicino prijavil na nacionalni razpis, na katerem je bilo razpisano manjše število mest. Tudi za specializacijo urgentne medicine so se odločili le trije kandidati. Vsa mesta, ki so bila razpisana za to specializacijo, pa so bila za znanega izvajalca.
Zbornica je zato že spomladi in ob pripravi zadnjega razpisa pozvala odločevalce, da je treba večji del specializacij, še posebej deficitarnih, razpisovati za območje celotne države. Mladi zdravniki se tako z bodočimi delodajalci lahko spoznajo tekom usposabljanja ali pa jih že kot izbrani na nacionalnem razpisu izberejo za delodajalca v času specializacije, prav tako se lahko delodajalci bolje odločijo za ustrezne kadre.
Na tokratnem razpisu so bile vse specializacije za urgentno medicino, pa tudi interno medicino razpisane za območje celotne države. Rezultat je, da so že v prvem roku vse specializacije iz urgentne medicine zapolnjene, prav tako so skoraj popolnjena mesta za interno medicino, so povzeli v zbornici.
Sprememba razmerja med mesti, ki so razpisana za znane izvajalce, in mesti, ki so razpisana na za območje celotne države v korist slednjih, odraža večjo stopnjo razumevanja in posluha ministrstva za mlade zdravnike, kar je pomembno sporočilo, so besede predsednice zbornice Bojane Beović navedli v sporočilu za javnost.
Predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri zbornici Rok Ravnikar sicer opozarja, da bi zaradi kadrovskega primanjkljaja in predvidenih upokojitev vsaj nekaj let letno potrebovali 100 novih specializantov družinske medicine. V zbornici zato zdravstveni ministrici Valentini Prevolnik Rupel svetujejo, naj študente 6. letnika obeh medicinskih fakultet vpraša, kaj potrebujejo in želijo, da se bodo odločili za to specializacijo. Ministrstvo naj se nato zaveže, da bo to izvedlo v roku enega leta.
V zbornici dodajajo, da so ankete med študenti medicine pokazale, da si v družinski medicini najbolj želijo zmanjšanja administrativnih obremenitev in zmanjšanje števila opredeljenih pacientov na družinskega zdravnika.
Za pediatrijo je bilo na tokratnem razpisu 23 razpisanih mest in 15 prijav, od tega 14 za območje celotne države. Za specializacijo iz interne medicine so dobili 11 prijav na 12 mest, za specializacijo iz urgentne medicine pa na 12 mest kar 14 prijav, so navedli v zbornici.
Za tista mesta, za katera bo tudi po roku za prenos prijav več kandidatov, kot je na voljo mest, bodo od 15. novembra potekali izbirni postopki. Kandidati, ki v teh postopkih ne bodo uspešni, pa se bodo nato lahko prijavili bodisi na druga mesta, ki so še nezasedena, ali pa počakali na naslednji razpis. Razpisi namreč ostanejo odprti do zapolnitve prostih mest, so dodali.
Komentarji